Da bi imali lepog i zdravog psa moramo ga od prvog dana učiti higijenskim navikama, redovno ga četkati, brisati šapice i po potrebi kupati.

Kratkodlake pse je lakse održavati i nema potrebe za svakodnevnim četkanjem. Sasvim je dovoljno da im jednom nedeljno pređete preko dlake gumenom rukavicom za pse ili nekom mekanom četkom, a kada se napolju isprljaju dovoljno je da ih samo prebrišete vlažnom krpom.

Dok su u fazi linjanja mrtvu dlaku ćete u kućnim uslovima najlakše skinuti tako što ćete prvo okupati psa, a zatim fenom osušiti. Vazduh iz fena će izbaciti svu nepotrebnu dlaku i održavanje će biti mnogo lakše. Postoje je i specijalne četke koje su od velike pomoći.

Dugodlakim psima je potrebna svakodnevna nega dlake. Da bi se skinula sva mrtva dlaka moraju se svaki dan četkati, a jednom nedeljno isčetkavati. Dlaka se četka u smeru rasta, a iščetkava u kontra smeru. Posebno treba obratiti pažnju na dlaku kod šapica jer se tu najčešće zamrsi. Koristite metalni češalj  ili četku sa metalnim žicama, ali onu koja ima male kuglice na vrhu da ih ne bi grebala.

DLAKA SE UVEK ČETKA DOK JE SUVA.

Dok su mali može se desiti da neće mirno da stoje dok ih četkate, ali već posle nekoliko dana će početi da se raduju kad vide da uzimate četku jer će za njih to biti dragoceno vreme provedeno sa Vama. Uživaće dok ih četkate i rado će podizati šapice da bi mogli da očetkate i unutrašnju stranu.

KUPANJE PSA U KUĆNIM USLOVIMA

Pored četkanja, psima je potrebno i kupanje, ali sa tim ne treba preterivati. Dovoljno je okupati psa jednom u tri ili četiri nedelje, a ako se u međuvremenu isprlja poslužiće i topla voda u koju možete usuti malo sirćeta i sa tim rastvorom prebrisati psa.

Pre nego što počnete sa kupanjem potrebno je da pripremite kvalitetan šampon namenjen uzrastu psa. Najbolji su šamponi za štence jer su neutralni i sa njima možete okupati i odraslog psa.

Ukoliko primetite da se Vaš pas češe posle kupanja ili da ima neku reakciju na koži to je znak da mu šampon ne prija i potrebno je da ga zamenite nekim koji neće izazivati alergijske reakcije.

Kupanje pasa je slično kao i naše s tim što treba voditi računa da voda ne uđe u uši ili njušku.

Kadicu napuniti toplom vodom, usuti šampon, a zatim staviti psa i blagim pokretima mu prati telo. Posle šamponiranja psa isprati toplom vodom.

Ako imate psa koji ima dugu dlaku koja se lako umrsi pomoći će Vam regenerator za pse kog nanosite posle šamponiranja na ispranu dlaku i ostavite da deluje nekoliko minuta, a potom opet dobro isperete. Ukoliko nemate balsam za pse pri ruci, od pomoći će biti sirće koje treba da razblažite u toploj vodi i sa tim rastvorom prelijete telo psa. Ostavite da deluje nekoliko minuta a zatim isperite. Dlaka će biti meka i sjajna i lako ćete je raščešljati.

Posle kupanja psa treba  prebrisati i dobro osušiti fenom za kosu. Kad je dlaka potpuno suva onda je iščetkati.

SUVO KUPANJE PSA

Preparati za suvo kupanje su odlična alternativa ukoliko se pas često prlja, a tu je i soda bikarbona koja daje fantastične rezultate kada je nega dlake u pitanju. Pored toga što ubija neprijatne mirise ona će sprečiti buve da se nastane u krznu psa.

Sodu bikarbonu utrljajte po telu psa i ostavite da deluje nekoliko minuta, tj da upije svu prljavštinu i neprijatne mirise, a zatim dobro iščetkajte dlaku. To je najbrži i najlakši način da pas ima svežu i čistu dlaku.

Ako više uživate u videima, možete pogledati šta smo Vam spremili na ovu temu 🙂
If you enjoy videos more, you can check out what we’ve prepared for you on this topic 🙂

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *